XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Diyetisyen Meva Kaya

Obez olmaya ne kadar yakınsın?

Obezite seviyesini en basit şekilde BKI ile belirliyoruz. Gel beraber Beden Kitle indeksin kaç hesaplayalım.

Obezite en genel tanımı ile vücutta yağ dokusunun aşırı artmasıyla birçok hastalığı ve komplikasyonlarını beraberinde getiren bir hastalıktır.
Evet üzülerek söylüyorum ama obezite ciddi bir hastalık olarak tanımlanıyor.
———————-
 Dünya sağlık örgütünün verilerine göre dünyada  400 milyondan fazla “obez” 1,6 milyarın üzerinde “fazla kilolu” birey bulunduğunu ve bu sayının gün geçtikçe artığını/artacağını belirtilmekte.
Obezite seviyesini en basit şekilde BKI ile belirliyoruz.
Peki BKI nasıl hesaplanıyor?
•Vücut ağırlığı(kg) / Boy(cm)x Boy(cm) şeklinde hesaplanıyor.
BKI: 25-29.9 arası ise “fazla kilolu”
BKI: 30 ve üzeriyse önce “obez” devamında ise kilo seviyesi arttıkça obezite de kendi içinde sınıflandırılıyor.
———————-
Obezitenin yaşam kalitesini düşürmesi, sosyol ve psikolojik açıdan verdiği zararların yanında büyük sağlık sorunlarına (Kalp ve damar hastalıkları, Diyabet, Hipertansiyon, Kanser, Kas iskelet sistemi hastalıkları) gibi hastalıkların oluşmasına zemin hazırlar.
————————
Özellikle çocukluk çağında başlayan obezite ilerde çok büyük sıkıntılara neden olabiliyor çünkü büyüme döneminde yağ hücrelerinin sayısı artmaya başlar ve belli bir seviyeye geldiğinde hücre sayısı sabitlenir ancak yağ hücrelerinin boyutları büyümeye devam eder, zayıfladığımızda yağ kaybıyla sadece yağ hücrelerinin boyutları azalır ama sayısı değişmez. Daha fazla yağ hücresine sahip olan bireyler daha hızlı kilo almaya yatkındırlar. Bu nedenle amacımız özellikle çocukluk çağında yağ hücresi sayısını arttırmamak olmalıdır. “Şişman çocuk tatlı değildir” lütfen bu algıyı yıkalım çocuklarımıza ilerde daha büyük yükler yüklemeyelim.
{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım