XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Diyetisyen Meva Kaya

Ekmeği yesek mi? yemesek mi?

Ekmeği kesmek gerçekten bir çözüm mü ? Karbonhidratlar bir çok besinin içersinde var, neden onları yerken değilde ekmeği yerken korkuyoruz ?

Çevremdeki insanlardan belki de en çok duyduğum cümle “Ah bir ekmeği bırakabilsem kilo veririm” gerçekten ekmek yememek, tamamen hayatımızdan çıkarmak doğru mu?

Kesinlikle değil!

Bahsettiğim (Tabi ki beyaz ekmek değil:( tam tahıllı, çavdarlı yani esmer ekmek olarak bildiğimiz ekmek çeşitleri

—————————

Aslında ekmek değil de içeriğindeki karbonhidrat olabilir mi sizi korkutan ?

Günlük beslenme düzenimiz içerisine alabileceğimiz en masum karbonhidrat kaynağı olduğunu söyleyebilirim ekmeğin. Bilinen en genel yanılgılardan biridir “ Karbonhidratı kesersem zayıflarım” ama sandığınız gibi karbonhidrat, sadece ekmekte bulunmuyor. İçtiğiniz çorbadan, yediğiniz kurubaklagil yemeğinize, tükettiğiniz pilav, patates gibi gıdalara kadar zaten bu karbonhidratı vücudunuza almış, oluyorsunuz.

Pastaları, kekleri , poğaçaları saymak dahi istemiyorum.

Bu gıdaların içinden ekmeği daha masum kılan ise içerisine herhangi yan ürün koymak zorunda olmayışımız (yağ gibi) eğer ekmek yemeği bırakınca kilo verdiğinizi idda ediyorsanız bu saydığım besinleri de tüketmiyor olmalısınız çünkü bunların ekmekten hiç bir farkı yok!

Hepsi karbonhidrat içeriyor. Acaba ekmeği kestiğiniz için değil de yüksek miktarda aldığınız karbonhidratı, ekmek yemeyerek biraz olduğundan aşağı çektiğiniz için kilo veriyor olabilir misiniz?

Ekmeği sevin ve ölçülü yediğiniz sürece ekmekten korkmayın.

Dyt.Meva KAYA


{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım