XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Diyetisyen Meva Kaya

Avokado yemek zayıflatır mı ?

Sosyal medyada sıklıkla karşılaştığın avokadolu tabaklar gerçekten zayıflatıyor mu ?

Bugün son zamanların en favori besini olan avokadodan bahsedelim istedim. Peki gerçekten düşünüldüğü gibi mucizevi bir besin mi ?
Besin değeri açısından oldukça zengin olan olan avokadonun, 100 gramı yaklaşık 160 kalori civarı olup, enerjisinin %80 i yağlardan gelir aslında tam bir bitkisel yağ kaynağıdır. Bu sebeple yerken diğer meyveler gibi düşünmeyin ve yağ içeren bir besin tükettiğinizi unutmayın.
—————————
İçeriğine bakacak olursak,
-Protein içeriği diğer meyvelerden daha zengindir. -Omega-3 ve Omega-6 tekli doymamış yağ asitlerinden zengin olan avokado; kan akışını hızlandırıyor, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyor, kolesterolü düzenliyor.
-Antioksidan içeriği sayesinde  kanser hastalıklarına karşı koruyor.
-Lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.
—————————
Yapılan çalışmalar sonucunda, avokadonun kişilerde metabolik sendrom riskini düşürdüğü ve bel çevresi yağ miktarını azalttığıda gözlemlenmiş. Bu azalmadaki en belirgin özellik avokadonun içeriğindeki yağ asitlerinden kaynaklı çünkü beslenmenizde seçeceğiniz kaliteli yağlar, uygun miktarlarda kullanıldığı sürece, yağ yakınına yardımcı olur ve daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmanızı sağlar.
Kullanım şekli oldukça fonksiyonel bir besin olan avokadonun kalori miktarı normal meyvelerden 3 kat daha yüksek olduğundan bir öğünde yarım avokadodan fazlasını tüketmemekte fayda var 
{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım